Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różne choroby. Obserwacja własnego organizmu jest podstawą profilaktyki zdrowotnej, należy też robić regularne badania.

Dziadkowie pełnią w naszym życiu ogromną rolę, uczą nas różnych rzeczy, często są przewodnikami w tych zwyczajnych sprawach i tych wyjątkowych. Dzielą się wiedzą, doświadczeniem i czasem. Dają ciepło, troskę, uwagę, akceptację i bliskość. Aby odwdzięczyć się za to, że są, za dobre słowo i każdy uśmiech możemy - zwłaszcza w dniu ich święta - podarować im badania sprawdzające stan ich zdrowia.

- Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różne choroby. Obserwacja własnego organizmu jest podstawą profilaktyki zdrowotnej, należy też robić regularne badania. Do tych wykonywanych samodzielnie należą samobadanie piersi u kobiet i jąder u mężczyzn, pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała. Nawet zupełnie zdrowe osoby przynajmniej raz w roku powinny zgłosić się też do lekarza na podstawowe badania krwi i moczu oraz EKG serca, a także udać się na kontrolę stomatologiczną i czyszczenie zębów. Ponadto kobiety powinny regularnie wykonywać badanie ginekologiczne, w tym cytologię i mammografię, a każdy mężczyzna obowiązkowo co roku powinien przejść badanie prostaty. - tłumaczy dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. rozwoju i nauki Synevo i dodaje: - Po 60. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, który często rozwija się bezobjawowo. Z tego powodu konieczne jest wykonywanie przynajmniej raz na dwa lata badania na obecność krwi utajonej w kale oraz, jeśli wynik jest dodatni, kolonoskopii. Pamiętajmy, że nawet dobrze widzący i słyszący seniorzy co dwa - trzy lata powinni kontrolować swój wzrok i słuch u okulisty i laryngologa. Podobnie często lekarze zalecają wykonanie badania poziomu elektrolitów, lipidogramu i RTG płuc. Każdy senior powinien też pamiętać o regularnym badaniu gęstości kości.  

Rodzaj badań laboratoryjnych i diagnostycznych wykonywanychh u osób w wieku powyżej 60. roku życia powinien być dostosowany do stanu zdrowia seniorów, chorób współistniejących, stosowanych leków i innych czynników. Badania przydatne są zarówno w ogólnej ocenie stanu organizmu, jak i profilaktyce chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory. Zakres badań rekomendowanych w opiece geriatrycznej jest szeroki i obejmuje badania laboratoryjne oraz badania diagnostyczne.

Do badań laboratoryjnych należą

 • Morfologia krwi obwodowej z leukogramem - Wstępna ocena układu czerwonokwinkowego, białokrwinowego i płytkowego. Wykrywanie niedokrwistości oraz zaburzeń ilościowych i jakościowych granulocytów i limfocytów.
 • Białko CRP - Białko ostrej fazy towarzyszące stanom zapalnym o podłożu bakteryjnym i wirusowym oraz chorobom autoimmunologicznym. CRP jest także markerem ryzyka sercowo-naczyniowego.
 • Kreatynina eGFR - Diagnostyka chorób nerek oraz ocena ich funkcji filtracyjnej.
 • Cholesterol całkowity, cholesterol HDL, LDL, trójglicerydy - Ocena gospodarki lipidowej i ryzyka sercowo-naczyniowego. Badanie zalecane u osób po 50 roku życia, a także przy występowaniu otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, w chorobach układu krążenia i u osób palących papierosy.
 • Glukoza na czczo - Badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy oraz stanów przedcukrzycowych.
 • Hemoglobina glikowana - Retrospektywna ocena glikemii w rozpoznanej i nierozpoznanej cukrzycy.
 • Albumina - Ocena zaburzeń stanu odżywiania.
 • Elektrolity Na, K, Ca, P - Ocena gospodarki wapniowo-fosforanowej, wodno-elektrolitowej i nawodnienia organizmu. Zmiany stężenia potasu związane są z zaburzeniami funkcji serca oraz przewodnictwa mięśniowo-nerwowego.
 • TSH, fT4 - Ocena funkcji czynnościowej i metabolicznej tarczycy.
 • Witamina B12 - Diagnostyka niedoboru witaminy B12 mogącego występować u osób starszych. Objawy niedoboru manifestują się anemią oraz zaburzeniami neuropsychatrycznymi.
 • Witamina D - Diagnostyka niedoboru witaminy D biorącej udział głównie w regulacji gospodarki wapniowej i mineralizacji kości. Dodatkowe działanie witaminy D to regulacja czynności wydzielniczej innych narządów oraz aktywności układu immunologicznego.
 • ALT, AST, GGTP, ALP - Enzymy służące do wykrywania uszkodzeń hepatocytów - komórek wątroby, w przebiegu różnych chorób.
 • Bilirubina całkowita- Parametr przydatny w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych.
 • Badanie ogólne moczu - Wieloparametrowe badanie obejmujące ocenę właściwości fizykochemicznych i elementów morfotycznych moczu przydatne w diagnozowaniu chorób nerek, dróg moczowych i innych.
 • PSA (dla mężczyzn)- PSA to parametr swoisty narządowo dla stercza. Wzrost stężenia towarzyszy chorobom stercza o charakterze nienowotworowym - gruczolak,  jak i nowotworowym - rak stercza.
 • Krew utajona w kale- Badanie nieinwazyjne, wykrywające obecność krwi niewidocznej makroskopowo, przydatne głównie w określeniu przyczyny utraty żelaza oraz jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

Badania diagnostyczne to:

 • Kolonoskopia - badania endoskopowe wykonywane w celu wykrycia raka, polipów oraz zapaleń jelita grubego.
 • Mammografia (dla kobiet) - badanie przesiewowe wykrywania raka piersi.
 • Densytometria – badanie gęstości mineralnej kości w diagnostyce osteoporozyi ocenie ryzyka złamań     

Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja, by zrobić naszym bliskim seniorom przyjemność w postaci niezapowiedzianej wizyty, przesłać ciepłe życzenia czy porozmawiać dłużej. Pamiętajmy, że szczególnie w starszym wieku dobre zdrowie stanowi o jakości życia. Przypominajmy więc naszym seniorom o regularnych badaniach, wysyłajmy ich na kontrole lekarskie, organizujmy wizyty,  w prezencie przekazujmy pakiet badań. Dbajmy o nasze babcie i dziadków na co dzień, nie tylko w dniu ich święta.

 

Źródło: Synevo

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij