Poznaniem mechanizmów regulacyjnych genów będzie się zajmować Laboratorium Biologii RNA, otwarte w czwartek w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie. Jego kierownikiem został prof. Andrzej Dziembowski.

"Żyjemy w erze post-genomicznej, czyli w czasach, kiedy znamy już wszystkie geny i identyfikujemy mutacje, które prowadzą do chorób genetycznych lub nowotworowych" - mówi cytowany w komunikacie przesłanym PAP przez MIBMiK prof. Andrzej Dziembowski, który pokieruje nowo otwartym laboratorium.

Naukowiec dodaje, że aby zrozumieć sposób działania genów i zaproponować nowe podejścia terapeutyczne niezbędne jest poznanie mechanizmów regulacyjnych. Zachodzą one na wielu etapach ale jednym z najciekawszych jest regulacja na poziomie RNA. Tą właśnie problematyką będzie zajmować się nowo powstałe laboratorium.

Prof. Andrzej Dziembowski jest biologiem, autorem publikacji opisujących mechanizmy post-transkrypcyjnej regulacji ekspresji genów oraz tego, jak jej zaburzenia prowadzą do rozwoju chorób człowieka. W 2018 r. był jednym z laureatów prestiżowej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, określanej czasami jako "polski Nobel". Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Kierownik nowo otwartego laboratorium przez kilka lat pracował w Centrum Genetyki Molekularnej CNRS w Gif-sur-Yvette. Oprócz stypendiów i grantów krajowych zdobył prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) dla badaczy rozpoczynających obiecujący projekt naukowy oraz granty 6. i 7. Programu Ramowego UE. Publikował artykuły naukowe w prestiżowych czasopismach z zakresu biologii molekularnej, m.in. w: "Nature", "Cell", "Nature Structural and Molecular Biology" czy w "Nature Communications".

Nowe Laboratorium Biologii RNA powstało dzięki środkom programu ERA Chairs Horyzont 2020, w ramach projektu "MOlecular Signaling in Health and Disease - Interdisciplinary Centre of Excellence" (MOSaIC).]

Źródło: Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij