Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii podpisał z firmą Amgen Biotechnologia Sp. z o.o. list intencyjny będący deklaracją woli współpracy przy wspólnych projektach w zakresie m.in. medycyny personalizowanej.
Celem projektów ma być pozyskiwanie i procesowanie danych na podstawie próbek materiału biologicznego, które posłużą do opracowania nowych terapii i profilaktyki chorób cywilizacyjnych.
ŁUKASIEWICZ – PORT to wrocławska organizacja badawczo-rozwojowa, będąca jednym z instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwijająca nowe technologie w zakresie inżynierii materiałowej i biotechnologii, które mają duże szanse na wdrożenia w ochronie zdrowia, zwłaszcza w obszarach onkologii i epidemiologii.
Amgen, globalny lider w dziedzinie biotechnologii, jest zaangażowany w odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych terapii m.in. w obszarze onkologii, chorób sercowo-naczyniowych, czy chorób kości.
PERSPEKTYWY WSPÓŁPRACY
ŁUKASIEWICZ – PORT i Amgen w Polsce planują przygotowanie wspólnego projektu z zakresu medycyny personalizowanej, obejmującego zbieranie i przetwarzanie dużych ilości danych epidemiologicznych. Dane te byłyby gromadzone w Biobanku prowadzonym przez ŁUKASIEWICZ –PORT.
- Jako organizacja B+R chcemy realnie przyczyniać się do rozwoju innowacji w Polsce. Dlatego wprowadziliśmy w instytucie nowoczesny model biznesowy, odpowiadający na potrzeby przemysłu. Zaufanie partnerów, takich jak Amgen potwierdza, że kompleksowość naszej oferty, infrastruktura i potencjał naukowy są tym czego poszukują międzynarodowe koncerny – mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor ŁUKASIEWICZ – PORT.
Przyszłość współpracy jest otwarta, a pod uwagę mogą być brane także inne projekty naukowe, w których przydatne byłoby doświadczenie Amgen w opracowywaniu leków i potencjał obu stron do rekrutowania utalentowanych naukowców.
- Obszarów potencjalnej kooperacji jest wiele. Dobrym przykładem jest możliwość analizy dużych zbiorów danych. Dzięki planowanej współpracy można by prowadzić badania nad nowymi metodami prewencji, diagnozą i leczeniem chorób cywilizacyjnych, co w praktyce pozwoli na wsparcie i kształtowanie skutecznych programów profilaktycznych. Jest to zgodne z naszą ideą „predict & prevent”, czyli „przewidywać i zapobiegać” – mówi Gábor Sztaniszláv, dyrektor generalny Amgen w Polsce.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
ŁUKASIEWICZ – PORT jest instytutem, rozwijającym nowe technologie z zakresu inżynierii materiałowej i biotechnologii, w tym takich o potencjale aplikacyjnym w ochronie zdrowia, zwłaszcza w obszarach onkologii i epidemiologii. Naukowcy LUKASIEWICZ – PORT, wykorzystujący infrastrukturę nowoczesnych laboratoriów, prowadzą zarówno kompleksowe prace naukowo-badawcze, jaki i pilotażowe badania dla różnych gałęzi przemysłu.
Więcej informacji: www.port.org.pl
Amgen
Amgen uwalnia potencjał biologii poprzez odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych terapii, skupiając się na potrzebach pacjentów cierpiących na poważne choroby, będące wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Firma wykorzystuje zaawansowane technologie między innymi z zakresu genetyki, aby rozwikłać złożoność chorób i zrozumieć podstawy biologii człowieka.
Amgen koncentruje się na obszarach o dużych, niezaspokojonych potrzebach medycznych. Wykorzystując wiedzę oraz doświadczenie, firma tworzy rozwiązania terapeutyczne, które mają pozytywny wpływ na wyniki zdrowotne i znacząco poprawiają jakość życia. Prowadząc od 1980 roku pionierskie projekty biotechnologiczne, stała się jedną z wiodących na świecie, niezależnych firm biotechnologicznych. Każdego dnia Amgen dociera do milionów pacjentów na całym świecie i opracowuje innowacyjne leki o przełomowym potencjale.
Więcej informacji na stronie www.amgen.pl lub www.amgen.com.