Diagności laboratoryjni z całej Polski szkolili się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w zakresie diagnostyki białaczek z wykorzystaniem nowoczesnej technologii sekwencjonowania DNA (NGS).

Zakład Diagnostyki Molekularnej ŚCO jako pierwszy w kraju rozpoczął badania z wykorzystaniem NGS w diagnostyce i prognozowaniu wyników leczenia ostrej białaczki szpikowej.

Współorganizatorem dwudniowego kursu Doskonalenie diagnostyki białaczek w Polsce według klasyfikacji WHO 2016 i rekomendacji ELN 2017 było Polskie Towarzystwo Hematologii i Transfuzjologii we współpracy z Sekcją Hematologii Molekularnej Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.

Ponieważ mamy już ponad 10 letnie doświadczenie w używaniu technologii NGS, a nasz zakład jest laboratorium referencyjnym, zostaliśmy poproszeni przez panią dr Martę Liburę z Kliniki Hematologii Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM z ramienia Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek o zorganizowanie szkolenia dla wszystkich zainteresowanych laboratoriów, wykonujących badania molekularne dla poradni hematologicznych i hematoonkologicznych z całego kraju – mówi dr Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO.

W dwudniowym szkoleniu, dotyczącym przede wszystkim diagnostyki ostrej białaczki szpikowej, uczestniczyło 35 diagnostów z całej Polski. Kurs składał się z części teoretycznych oraz pokazu w laboratorium. Można było zdobyć wiedzę zarówno na temat samego sprzętu, jak i metody prowadzenia diagnostyki. - Mieliśmy okazję do podzielenia się z innymi dobrymi praktykami – dodaje dr Kowalik.

W styczniu 2019 roku Zakład Diagnostyki Molekularnej ŚCO jako pierwszy w kraju rozpoczął badania z wykorzystaniem NGS w diagnostyce i prognozowaniu wyników leczenia ostrej białaczki szpikowej.

- W jednym badaniu analizuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu markerów, to jest kilkadziesiąt sekwencji genetycznych, żeby wychwycić te mutacje, które mają wpływ na powstanie choroby i rokowania oraz umożliwiają zastosowanie odpowiedniego, optymalnego leczenia dla danego chorego - tłumaczy dr Artur Kowalik. - Plan jest taki, żeby do końca roku do tego projektu dołączyły wszystkie laboratoria wykonujące badania dla ośrodków hematoonkologicznych, oczywiście  jeśli będą zainteresowane. Jest to o tyle ważne, że technologia NGS powoli staje się metodą z wyboru do prowadzenia diagnostyki chorób nowotworowych.

Zakład Diagnostyki Molekularnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jako pierwszy w Polsce (2009 r.) został wyposażony w sprzęt do masywnego równoległego sekwencjonowania genów i wykorzystuje tę metodę w wykrywaniu predyspozycji dziedzicznych do rozwoju chorób nowotworowych (np. raka piersi – BRCA1/2), dobieraniu pacjentów do terapii celowanych oraz w monitorowaniu skuteczności leczenia nowotworów hematologicznych. Wyposażenie pracowni diagnostyki molekularnej w podstawową aparaturę do NGS to koszt rzędu 700 tys. – 1,5 mln zł. Rocznie w Polsce notuje się ok. 1 500 nowych zachorowań na białaczki. W 2016 r. w województwie świętokrzyskim na białaczkę zachorowały 173 osoby.

 

Źródło: Polityka Zdrowotna

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij