19-20 kwietnia 2018 r. w Juracie odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Pomorsko-mazurskie spotkania z diagnostyką laboratoryjną". Organizatorem spotkania były oddziały terenowe PTDL: gdański, słupski oraz olsztyński.

Organizowana corocznie konferencja jest formą integracji środowiska diagnostów laboratoryjnych. Przedstawienie nowości i najbardziej aktualnych problemów diagnostycznych pozwala na podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników konferencji, jak również jest sposobem na zdobycie punktów edukacyjnych.
W spotkaniu uczestniczyło 140 diagnostów. Swoją ofertę przedstawiło kilkanaście firm medycznych z całej Polski zajmujących się diagnostyką laboratoryjną. Bogaty program naukowy konferencji obejmował najbardziej aktualne zagadnienia i nowości w zakresie diagnostyki koagulologicznej, chorób serca oraz chorób cywilizacyjnych. Jak co roku, konferencję rozpoczął prof. dr hab. med. Andrzej Szutowicz. Inauguracyjny wykład dotyczył szybkiej diagnostyki w miejscu opieki nad pacjentem (POCT). Spojrzenie diagnosty i hematologa na najczęstsze problemy w badaniach hemostazy przedstawili doc. dr n. med. Anna Raszeja-Specht z Zakładu Medycyny Laboratoryjnej oraz dr n. med. Andrzej Mital z Kliniki Hematologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Mini sesja hematologiczna zgromadziła zarówno diagnostów, jak i lekarzy praktyków. Wykłady dotyczące najczęstszych problemów związanych z diagnostyką niedokrwistości oraz przewlekłych zespołów mieloproliferacyjnych wygłosili prof. dr hab. n. med. Bogdan Mazur z Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dr hab. Krzysztof Lewandowski z Zakładu Terapii Monitorowanej i Farmakogenetyki Katedry Analityki Klinicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie zabrakło tematów, które stanowią wzywanie dla diagnostyki laboratoryjnej. Można było wysłuchać wykładu dotyczącego zespołu antyfosfolipidowego dr n. med. Katarzyny Fischer z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a o niepewności w medycynie laboratoryjnej opowiedział prof. dr hab. n. med. Bogdan Solnica z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Goście z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - dr hab. n. med. Grażyna Sygitowicz oraz prof. dr hab. n. med. Dariusz Sitkiewicz przedstawili swoje doświadczenia związane z określeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz kontrowersjami dotyczącymi witaminy D i ryzyka kardiometabolicznego.  Ponadto, prof. Sitkiewicz prezentując wykład dotyczący molekularnych mechanizmów funkcjonowania zegara biologicznego, przybliżył uczestnikom spotkania postaci zdobywców nagrody Nobla 2017 w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Agnieszka Jankowska-Kulawy
Przewodnicząca Oddziału Gdańskiego PTDL

fot. A. Garniewska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij