Choroby autoimmunologiczne należą do chorób przewlekłych o zróżnicowanej, często niewyjaśnionej etiologii o podłożu autoimmunizacyjnym i powstają wskutek nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej skierowanej przeciwko własnym antygenom.
Choroby autoimmunologiczne to grupa chorób charakteryzujących się przewlekłym stanem zapalnym, u podłoża których leży proces nazywany autoimmunizacją. Istotą tego procesu jest wytwarzanie przez układ odpornościowy autoprzeciwciał, które są skierowane przeciwko własnym antygenom organizmu. Autoprzeciwciała mają istotne znaczenie w rozpoznawaniu i różnicowaniu chorób reumatycznych. Do tej pory zidentyfikowano ponad 150 autoantygenów, przeciwko którym w chorobach reumatycznych wytwarzane są autoprzeciwciała. Do takich autoantygenów można zaliczyć każdą strukturę komórki – błony komórkowej, cytoplazmy czy jądra komórkowego. Nie do końca poznano rolę autoprzeciwciał w patogenezie chorób autoimmunologicznych tkanki łącznej, jednak coraz częściej zwraca się uwagę na ich znaczenie prognostyczne i rokownicze, gdyż ich obecność koreluje z objawami klinicznymi. W diagnostyce chorób autoimmunologicznych tkanki łącznej najczęściej poszukuje się czynnika reumatoidalnego, przeciwciał przeciw cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi, przeciwciał przeciwjądrowych czy przeciwciał przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych.
Do badań pierwszego rzutu wykonywanych w przypadku podejrzenia chorób układowych tkanki łącznej należy oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF). Czynnik reumatoidalny (RF) jest to przeciwciało skierowane przeciwko regionom Fc (domeny CH2 i CH3) ludzkiej lub zwierzęcej immunoglobuliny klasy G. Czynniki te mogą występować także w klasach IgA, rzadziej w IgD i IgE, najczęściej jednak (w 85%) czynnik ten występuje w klasie IgM [1]. W rutynowej diagnostyce RF oznaczany jest w klasie IgM, gdyż obecność RF w innych klasach niż IgM traktowana jest jako pomocnicza. Czynnik reumatoidalny jest głównym markerem serologicznym RZS zaliczanym do kryteriów diagnostycznych według ACR i EULAR, który różnicuje chorobę na postać seropozytywną (obecny czynnik RF IgM) lub seronegatywną (brak czynnika RF IgM). Obecność czynnika reumatoidalnego w klasie IgM ocenia się najczęściej za pomocą odczynu Waalera-Rossego, natomiast w klasach IgM, IgG oraz IgG – za pomocą metod nefelometrycznych lub ELISA [2]. RF może być wykrywany w surowicy, płynie stawowym lub płynach wysiękowych. Czynnik reumatoidalny występuje u około 80-85% chorych na RZS, ale może być także obecny w innych chorobach układowych tkanki łącznej, np. w zespole Sjögrena (30-96%), toczniu rumieniowatym układowym (25-40%), twardzinie układowej (10-30%) czy mieszanej chorobie tkanki łącznej (do 90%), co powoduje, że jego swoistość jest niska. Ponadto dodatnia wartość RF może pojawić się w przebiegu WZW typu C, w przewlekłych chorobach wątroby, krioglobulinemii, przewlekłych chorobach zapalnych płuc, nowotworach, zakażeniach wirusowych i bakteryjnych czy inwazjach pasożytniczych [1]. Czynnik reumatoidalny może występować u 1-2% zdrowej populacji. Częstość jego występowania wzrasta z wiekiem – pomiędzy 20. a 60. rokiem życia jest on obecny u 2-4% osób, pomiędzy 60. a 70. rokiem życia – u 5%, natomiast powyżej 70. r.ż. jego dodatnią wartość stwierdza się u 10-25% zdrowych osób. Ponadto w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów miano RF koreluje z aktywnością procesu chorobowego i jest czynnikiem prognostycznym.
Przeciwciała skierowane przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi (anty-CCP) są to autoprzeciwciała wiążące się z determinantami antygenowymi zawierającymi cytrulinę, powstającą w wyniku potranslacyjnej modyfikacji dodatnio naładowanej reszty argininy i zastąpieniu grupy iminowej atomem tlenu katalizowanym przez deiminazę peptydyloargininową (PAD) [2]. Procesy zapalne, apoptoza i nekroza mogą stymulować powstawanie nowych epitopów antygenowych, które mogą ulegać cytrulinacji. Zmienione autoantygeny stymulują wytwarzanie przeciwciał, czego konsekwencją jest reakcja autoimmunologiczna. Przeciwciała przeciwko białkom zawierającym cytrulinę należą do klasy IgG i produkowane są w zmienionej reumatoidalnie błonie maziowej. Przeciwciała anty-CCP wykrywane są za pomocą metod immunoenzymatycznych, tj. ELISA czy MEIA, immunofluoroenzymatycznych (FEIA) oraz immunochemiluminescencyjnych (ECLIA) [3]. Czułość i swoistość testów I generacji (CCP1), które zawierają cząsteczki filagryny z wbudowanym cyklicznym peptydem, wynosi odpowiednio: 60-70% i około 98%. W testach drugiej generacji (CCP2) filagrynę zastąpiono peptydami zawierającymi cytrulinę, co spowodowało wzrost czułości testów do 80%, a swoistość wynosi około 98%. Najwyższą czułością (około 67-81%) oraz swoistością rzędu 93-98% cechują się testy trzeciej generacji Quanta Lite®CCP3 IgG ELISA, w których jako antygen zastosowano wysokooczyszczony, syntetyczny zmodyfikowany cytrulinowany peptyd (CCP3) [4]. Czułość przeciwciał anty-CCP w rozpoznaniu RZS wynosi 48%, a specyficzność – 98%. Przeciwciała te uważane są za serologiczny marker wczesnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów, szczególnie u osób z dodatnim czynnikiem reumatoidalnym. Przeciwciała anty-CCP są obecne u 70% chorych z serologicznie dodatnią i u 35-40% z serologicznie ujemną postacią RZS. Przeciwciała te mogą pojawić się około 10-14 lat przed wystąpieniem objawów klinicznych, co oznacza, iż ryzyko rozwoju RZS w ciągu 5 lat jest wyższe u osób, u których zostały wykryte przeciwciała anty-CCP. Wykrycie przeciwciał we wczesnej fazie choroby koreluje z nasileniem destrukcji stawów oraz rozwojem nadżerkowej postaci choroby i sprawia, iż przeciwciała te są czynnikiem prognostycznym stopnia ciężkości choroby [5]. Przeciwciała anty-CCP praktycznie są nieobecne u osób zdrowych i są dodatnie zaledwie w 1-8% przypadków zespołów nakładania RZS z innymi chorobami układowymi tkanki łącznej.
Do przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) zaliczamy heterogenną grupę przeciwciał, skierowanych przeciwko stałym i rozpuszczalnym antygenom zlokalizowanym w obrębie komórki, które należą głównie do klasy IgG. Do przeciwciał przeciwjądrowych należą przeciwciała skierowane przeciwko DNA, histonom, centromerom, nukleosomom, rybosomom, cyklinom i przeciwciała przeciwko rozpuszczalnym antygenom jądra komórkowego (ENA). Z kolei do grupy przeciwciał ENA zaliczamy przeciwciała skierowane przeciw Sm, RNP, SS-A/Ro, SS-B/La, Scl-70, Jo-1, Pm (Scl), Mi-1 oraz Mi-2 [6]. Metodą referencyjną do oznaczania przeciwciał ANA, określaną mianem „złotego standardu”, jest immunofluorescencja bezpośrednia, za pomocą której oceniane jest miano przeciwciał, jak również typy fluorescencji w obrębie jądra i cytoplazmy. W zależności od rodzaju i lokalizacji antygenu stosowanego do wykrywania przeciwciał ANA, mogą one dawać różne rodzaje świecenia jąder komórkowych. Jako źródło antygenów najczęściej wykorzystywane są komórki wątroby szczura, przełyku oraz wątroby małpy i świnki morskiej, linia komórkowa HEP-2 (komórki raka krtani), Crithidium luciliae oraz granulocyty obojętnochłonne. Wykorzystując linię HEP-2, uzyskuje się pięć różnych typów fluorescencji jądra komórkowego: homogenny, obwodowy, jąderkowy, plamisty oraz centromerowy. Najpowszechniej występującym typem fluorescencji jest typ plamisty, który nie jest swoisty dla żadnej z chorób tkanki łącznej, a jest jedynie potwierdzeniem obecności przeciwciał ANA. Świecenie homogenne występuje u chorych na toczeń rumieniowaty układowy, świecenie jąderkowe – u chorych na twardzinę układową, natomiast centromerowe – w zespole CREST. Gdy stwierdza się fluorescencję plamistą lub brak przeciwciał ANA, a objawy wskazują na chorobę układową tkanki łącznej, należy określić obecność przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądra komórkowego (ENA), wykorzystując metody immunoenzymatyczne (ELISA), podwójnej dyfuzji lub Western blot [7].
Przeciwciała ANA mogą występować także w innych chorobach o etiologii autoimmunologicznej, m.in. w pierwotnej żółciowej marskości wątroby (przeciwciała SS-A/Ro) czy w autoimmunologicznym zapaleniu wątroby (przeciwciała SS-A/Ro), a w niskich mianach – u chorych na infekcję wirusową, bakteryjną oraz u osób z chorobami rozrostowymi układu krwiotwórczego. Ponadto przeciwciała te mogą pojawić się u kobiet w ciąży, a także u członków rodzin chorych na choroby autoimmunologiczne tkanki łącznej. Miana przeciwciał ANA są wyższe u kobiet i wzrastają wraz z wiekiem. Przeciwciała przeciwjądrowe mogą być obecne w niskich mianach u około 8% populacji osób zdrowych i u 15% dzieci [11]. Niektóre leki, takie jak sulfosalazyna, sole złota, immunoglobuliny czy inhibitory TNF-α mogą stymulować wytwarzanie przeciwciał ANA.
Przeciwciała ANCA są przeciwciałami skierowanymi przeciw ziarnistościom cytoplazmatycznym granulocytów obojętnochłonnych i monocytów. Należą one głównie do immunoglobulin klasy G, najczęściej podklasy IgG1 i IgG4. Obecność ANCA w podklasie IgG3 wykazuje związek z aktywnością kliniczną zapalenia naczyń. Badaniem wstępnym do oceny przeciwciał ANCA jest immunofluorescencja pośrednia, która umożliwia wyodrębnienie dwóch głównych rodzajów przeciwciał ANCA – klasycznego cytoplazmatycznego (cANCA), typowego dla przeciwciał przeciwko proteinazie 3, i okołojądrowego (pANCA), który wykazują przeciwciała przeciwko mieloperoksydazie, katepsynie G, elastazie, lizozymowi, azurocydynie, enolazie i aktynie [12]. Należy ostrożnie podchodzić do interpretacji typów ANCA określanych tą metodą, gdyż istnieje możliwość uzyskania wyników fałszywie dodatnich, szczególnie u chorych po wielokrotnych przetoczeniach krwi oraz u kobiet po licznych ciążach. U pacjentów takich może dochodzić do alloimmunizacji i powstania przeciwciał przeciw składowym cytoplazmy PMNs. Do określenia swoistości antygenowej wykorzystuje się metody ELISA, za pomocą których oznacza się głównie przeciwciała przeciw mieloperoksydazie cytoplazmy granulocytów (MPO-ANCA), przeciw proteinazie 3 cytoplazmy granulocytów (PR3-ANCA), jak również profil ANCA o różnej swoistości (MPO, PR3, laktoferyna, katepsyna, elastaza) [13]. Przeciwciała ANCA uważane są za marker serologiczny zapaleń naczyń, głównie ziarniniaka Wegenera, mikroskopowej postaci guzkowego zapalenia tętnic (MPA) i gwałtownie postępującego idiopatycznego kłębuszkowego zapalenia nerek. Przeciwciała te występują także w chorobie Behçeta, chorobie Schönleina i Henocha oraz chorobie Kawasakiego. Ich obecność wykazano w innych układowych chorobach tkanki łącznej: młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatym układowym, twardzinie układowej, zespole Sjögrena i zapaleniu wielomięśniowym. Występują również w innych chorobach o podłożu autoimmunizacyjnym, m.in. we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, autoimmunizacyjnym zapaleniu wątroby i pierwotnym stwardniającym zapaleniu dróg żółciowych. ANCA wykryto również w przebiegu zakażenia HIV, aktywnej postaci gruźlicy, zapaleniu wsierdzia, zakażeniach grzybiczych, u osób leczonych sulfasalazyną i D-penicylaminą oraz u chorych na mukowiscydozę. U chorych z układowymi zapaleniami naczyń miano przeciwciał ANCA koreluje z aktywnością procesu zapalnego i odpowiedzią na zastosowane leczenie [14].
Przeciwciała antyfosfolipidowe (APLA) należą głównie do klas: IgM, IgG, IgA i są skierowane przeciwko ujemnie naładowanym fosfolipidom, głównym składnikom błon komórkowych, oraz białkom osocza wiążącym fosfolipidy. Przeciwciała te reagują z różnymi antygenami, m.in. z fosfatydyloseryną, fosfatydylocholiną, kardiolipiną czy kofaktorami reakcji antygen – przeciwciało, takimi jak: β2-glikoproteina 1, białko C i białko S, protrombina, aneksyna V oraz XI czynnik krzepnięcia [10]. Przeciwciała antyfosfolipidowe stanowią dużą grupę autoprzeciwciał, spośród których największe znaczenie diagnostyczne mają przeciwciała antykardiolipinowe (aCL), przeciwciała przeciw ß2-glikoproteinie I (anty-β2GPI) i antykoagulant toczniowy (LA). W diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego (APS) najczęściej wykonuje się oznaczenia przeciwciał aCL, a ich wysokie miana związane są z dużym ryzykiem powikłań zespołu antyfosfolipidowego. Przeciwciała te są obecne u około 0,2% zdrowej populacji, a odsetek ten rośnie wraz z wiekiem badanych. Przeciwciała antykardiolipinowe występują u 10% pacjentów z zakrzepicą tętniczą, ale mogą także być obecne w chorobach reumatycznych, takich jak: twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy zespół Sjögrena [2]. Bardziej specyficznym, ale cechującym się mniejszą czułością w rozpoznaniu zespołu APS jest test na obecność przeciwciał przeciw ß2-glikoproteinie I. Badanie to wykonywane jest najczęściej w przypadku podejrzenia APS przy ujemnych wynikach przeciwciał aCL w klasach IgG i IgM oraz antykoagulantu toczniowego. Wykazano, że obecność przeciwciał anty β2-GPI jest związana z pierwszym zachorowaniem na zakrzepicę żył głębokich oraz z podwyższonym ryzykiem utraty kolejnej ciąży. Wzrost miana przeciwciał w trakcie ciąży jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym [15]. Antykoagulant toczniowy (LA) to grupa przeciwciał antyfosfolipidowo-białkowych uczestniczących w procesie krzepnięcia krwi. Ich obecność wydłuża czasy krzepnięcia osocza zależne od fosfolipidów, czyli najczęściej APTT lub czas protrombinowy. Uważa się, że przeciwciała LA są bardziej specyficzne, ale mniej czułe w rozpoznaniu zmian zakrzepowych niż przeciwciała antykardiolipinowe. Przeciwciała antyfosfolipidowe oznacza się przy użyciu dwóch metod: koagulometrycznej, za pomocą której wykrywamy antykoagulant toczniowy, oraz immunoenzymatycznej, do wykrywania przeciwciał aCL i przeciwciał przeciwko β2-glikoproteinie I. Przeciwciała antyfosfolipidowe występują u około 8% populacji osób zdrowych. Obecność przeciwciał APLA jest jednym z kryteriów wykorzystywanych w diagnostyce pierwotnego lub wtórnego zespołu antyfosfolipidowego, mogącego występować jako odrębna jednostka chorobowa lub współistniejącego z takimi schorzeniami, jak: toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy też toczeń indukowany lekami [16]. Aby potwierdzić wystąpienie zespołu antyfosfolipidowego, należy co najmniej dwukrotne w odstępie 12 tygodni wykonać oznaczenie przeciwciał antyfosfolipidowych: antykoagulantu tocznia lub przeciwciał antykardiolipinowych czy też przeciwciał przeciw β2-GPI. Spowodowane jest to to faktem, iż w przebiegu infekcji wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych mogą pojawić się przeciwciała o właściwościach APLA, które zanikają po kilku tygodniach [16].
Przeciwciała przeciw czynnikowi okołojądrowemu (APF) zostały wykryte w 1964 r. i wykazano, że reagują one z ludzką naskórkową profilagryną, białkiem o masie 200-400 kDa. Przeciwciała APF należą do immunoglobulin klasy IgG, rzadziej IgA i IgM. Przeciwciała APF są obecne u 49-91% chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (głównie są to przeciwciała klasy IgG). Ich miano koreluje ze stopniem zaawansowania choroby, a ich obecność może nawet poprzedzać pojawienie się objawów klinicznych RZS [17]. Pomimo iż przeciwciała APF charakteryzują się wysoką specyficznością (73-99%), ich oznaczanie nie znalazło zastosowania w rutynowej diagnostyce zapaleń stawów z powodu trudności z uzyskaniem odpowiedniego substratu do ich oznaczania oraz brakiem standaryzacji wyników [18].
Przeciwciała przeciwkeratynowe (AKA)
Przeciwciała przeciwkeratynowe oznaczono po raz pierwszy w 1979 r. za pomocą metody immunofluorescencji pośredniej. Antygenami dla tych przeciwciał są antygeny należące do grupy niekeratynowych białek późnego różnicowania, o masie cząsteczkowej 60-130, 90-120 i 210 kDa, oraz białka związane z ludzką naskórkową filagryną. Podstawową metodą stosowaną do oznaczania przeciwciał AKA jest metoda immunofluorescencji pośredniej z wykorzystaniem skrawków przełyku szczurzego oraz komórek Hep-2. Można je także oznaczać techniką „Colorzyme” z wykorzystaniem metody immunoperoksydazowej. Przeciwciała AKA są obecne u 36-59% chorych na RZS oraz w 25-30% przypadków seronegatywnego RZS. Obecność przeciwciał przeciwkeratynowych może poprzedzać wystąpienie objawów klinicznych reumatoidalnego zapalenia stawów i nie jest uwarunkowana czasem trwania choroby. Wykazano, iż przeciwciała AKA zwykle współistnieją z innymi przeciwciałami, w tym z czynnikiem reumatoidalnym, a ponadto korelują z aktywnością i ciężkością choroby [18].
Przeciwciała AFA reagują z filagryną, związaną z filamentami pośrednimi, które biorą udział w agregacji filamentów cytokeratynowych podczas rogowacenia naskórka. Filagryna powstaje z białka prekursorowego – profilagryny, która magazynowa jest w ziarnistościach keratohialiny i zbudowana jest z dwóch izoform: zasadowej i obojętnochłonnej o masach cząsteczkowych 37 i 40 kDa. Przeciwciała AFA są oznaczane z wykorzystaniem metod immunoblottingu lub testów ELISA z użyciem rekombinowanej filagryny, co może zwiększyć czułość tych metod do 52%. Przeciwciała te występują u 41% chorych na RZS i często są wykrywane we wczesnym stadium RZS. Ponadto cechują się wysoką specyficznością (99%) dla RZS [18].
Przeciwciała anty-Sa to przeciwciała o masie cząsteczkowej 48-50 kDa, wiążące się z antygenem Sa, który jest najprawdopodobniej cytrulinową formą przejściową filamentów białka wimentyny. Antygen ten występuje w ludzkiej śledzionie, ekstrakcie z łożyska i łuszczce reumatoidalnej. Przeciwciała anty-Sa są oznaczane za pomocą metody ELISA z zastosowaniem rekombinowanej, zmutowanej cytrulinowanej wimentyny, co pozwala zwiększyć czułość tej metody. Przeciwciała przeciw zmutowanej, cytrulinowanej wimentynie są bardzo czułymi markerami RZS, a ich specyficzność dla RZS wynosi około 98% [17]. Uważa się, że przeciwciała te mogą być dobrym markerem szybkiej destrukcji stawów u chorych z RZS. Występują one także u chorych na młodzieńcze zapalenie stawów [18].
Przeciwciała anty-carP są skierowane przeciwko białkom zmodyfikowanym posttranslacyjnie w wyniku karbamylacji. Karbamylacja jest nieenzymatyczną reakcją, w której cyjanian wiąże się z cząsteczkami zawierającym grupy aminowe lub tiolowe i tworzy grupy karbamylowe. Nasilenie reakcji karbamylacji wykazano po raz pierwszy u pacjentów z chorobami nerek oraz w przebiegu chorób układu sercowo-naczyniowego. Wzmożoną karbamylację zaobserwowano także w zaburzeniach tolerancji immunologicznej [19]. Zaobserwowano, iż przeciwciała przeciw karbamylowanym białkom występują u 45% pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów oraz u 30% chorych na RZS, u których nie wykryto przeciwciał anty-CCP. Nie opisano dotychczas roli, jaką odgrywają przeciwciała anty-carP w rozwoju RZS, ale wykazano, iż u pacjentów anty-CCP-ujemnych obecność przeciwciał przeciw karbamylowanym białkom wiąże się z obecnością nadżerek kostnych oraz progresją zmian radiologicznych. Dodatkowo obecność przeciwciał anty-carP u pacjentów z bólem stawów jest związana z podwyższonym ryzykiem zachorowania na RZS. Przeciwciała te mogą być czynnikiem predykcyjnym uszkodzenia stawów, a także zachorowania na RZS, niezależnie od obecności objawów klinicznych. Czułość przeciwciał jest niska i wynosi 2-29%, natomiast cechują się one bardzo wysoką swoistością, wynoszącą 95-100%. Dlatego też są one istotne w diagnostyce niezróżnicowanych zapaleń stawów oraz u pacjentów seronegatywnych. Jednoczesne oznaczenie anty-carP i anty-CCP może być pomocne w rozpoznaniu pacjentów z grupy ryzyka i z wczesną postacią RZS [20-21].
Przeciwciała przeciw składowej dopełniacza C1q po raz pierwszy zostały opisane w latach 70. XX w. przez Agnella i wsp. którzy odkryli je w surowicy chorych na toczeń rumieniowaty układowy. Ich obecność wykazano także u pacjentów z przewlekłą pokrzywką, z zapaleniem naczyń i hipokomplementemią. Przeciwciała te należą do immunoglobulin klasy IgG i IgA i wykazano, iż występowanie danej klasy, a nawet podklasy immunoglobulin uwarunkowane jest rodzajem choroby [22]. Przeciwciała C1q wiążą się z dużym powinowactwem z regionem kolagenopodobnym – CRL-C1q, w którym doszło do zmian konformacyjnych i ujawnienia się nowych epitopów w efekcie związania C1q do kompleksów immunologicznych. Wykazano, że przeciwciała charakteryzują się różną specyficznością wobec różnych epitopów, w zależności od rodzaju choroby. Przeciwciała anty-C1q mogą występować w populacji osób zdrowych z częstością od 4% (po 50 r.ż.) do 18% (80 r.ż.) [23]. Rzadziej spotykane są u dzieci, zarówno chorych na toczeń rumieniowaty układowy, jak i zdrowych. Przeciwciała przeciw składowej dopełniacza występują w wielu chorobach autoimmunologicznych, często przebiegających z zajęciem nerek, jak i w chorobach infekcyjnych. U chorych na toczeń rumieniowaty układowy pojawiają się z częstością 30-50%, podczas gdy u chorych z nefropatią toczniową wskaźnik ten wynosi nawet 100% [24]. Przeciwciała te występują u wszystkich pacjentów z przewlekłą pokrzywką z zapaleniem naczyń i hipokomplementemią, zespołem Sjögrena, zespołem Felty’ego, w układowych zapaleniach naczyń, mieszanej chorobie tkanki łącznej, mieszanej krioglobulinemii oraz różnych rodzajach kłębuszkowych zapaleń nerek (najczęściej w typie błoniasto-rozplemowym) [22]. Wyniki ostatnich badań podkreślają znaczenie tych przeciwciał w rozwoju nefropatii toczniowej. W rozpoznaniu, ocenie aktywności i przewidywaniu zaostrzeń nefropatii toczniowej pozytywna wartość predykcyjna sięga 58%, a negatywna – nawet 100% [25]. Ponadto stężenie tych przeciwciał koreluje z aktywnością nefropatii toczniowej z czułością 44-100% i swoistością 70-92% [22]. Ostatnie doniesienia wskazują, że narastanie stężenia przeciwciał anty-C1q może wyprzedzać zaostrzenie nefropatii toczniowej o 2-6 miesięcy, a skuteczna terapia powoduje obniżenie, a nawet zanik tych przeciwciał [25].