XIX Konferencja "Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych" odbyła się 17 listopada w Szczecinie. Tematami przewodnimi spotkania były: niepłodność, małopłytkowość i zaburzenia metaboliczne a choroby autoimmunologiczne.
Konferencje z cyklu „Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych”, będące stałym elementem w kalendarzu spotkań naukowo-szkoleniowych organizowanych przez Klinikę Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii oraz Samodzielną Pracownię Diagnostyki Reumatologicznej PUM, organizowane są nieprzerwanie od 2009 r. Kolejna, dziewiętnasta edycja odbyła się 17 listopada 2018 r., a tematami przewodnimi były: niepłodność, małopłytkowość i zaburzenia metaboliczne a choroby autoimmunizacyjne.
Patronem medialnym wydarzenia było czasopismo „Laboratorium Medyczne”. Przy okazji organizacji tej edycji po raz kolejny mieliśmy okazję współpracować ze studentami PUM zrzeszonymi w Studenckim Towarzystwie Diagnostów Laboratoryjnych PUM. Młodzież bardzo aktywnie włączyła się w prace organizacyjne oraz prowadzenie sekretariatu konferencji, co bardzo usprawniło przebieg sympozjum. Kierujemy pod ich adresem ogromne podziękowania za pomoc i zaangażowanie. Z ogromną satysfakcją odnotowaliśmy fakt, że również i tym razem tematyka spotkania spotkała się z zainteresowaniem odbiorców. W bieżącej edycji wzięło udział ponad 300 uczestników z całej Polski.
Pierwszą sesję rozpoczęły wykłady dr Iwony Szydłowskiej z Kliniki Ginekologii, Endokrynologii i Ginekologii Operacyjnej PUM oraz dr. Tomasza Bączkowskiego z Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii PUM poświęcone problemom niepłodności żeńskiej i męskiej. Sesję podsumowała prezentacja dr Lidii Ostanek z Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii PUM na temat powikłań położniczych w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej, oparta również na badaniach własnych.
Kolejna część, poświęcona małopłytkowości, przedstawiła ten trudny problem kompleksowo – zarówno od strony klinicznej (dr Andrzej Mital z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), jak i laboratoryjnej (prof. Maria Jastrzębska z Zakładu Analityki Medycznej PUM). Całość wzbogacona była prezentacją przypadków klinicznych, które przedstawiła dr Danuta Bobrowska-Snarska z Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii PUM.
Spotkanie zakończyła sesja poświęcona zaburzeniom metabolicznym w chorobach autoimmunizacyjnych. Profesor Bogdan Solnica przedstawił wykład na temat zespołu metabolicznego i jego powiązań z mechanizmami autoimmunizacji, a ja miałam przyjemność zaprezentowania najnowszego spojrzenia na ryzyko sercowo-naczyniowe w chorobach reumatycznych.
Zorganizowanie wydarzenia nie byłoby możliwe bez wsparcia i zaangażowania firm diagnostycznych. Podziękowania kierujemy pod adresem firm: Euroimmun Polska, Werfen, Roche Diagnostics, Diagnostyka Laboratoria, Diag-Med., Bio-Mar, Miralex i Eppendorf.
Kolejna, dwudziesta edycja konferencji z cyklu „Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych” odbędzie się 23 marca 2019 r.
Pozostajemy z głęboką nadzieją, że i tym razem tematyka sympozjum spotka się z Państwa zainteresowaniem. Bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!