Konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu „Współczesna medycyna – merytorycznie i kompleksowo” – „Kobieta w obliczu współczesnej medycyny – perinatologia, onkologia, ginekologia” – odbywała się 26-28.11.2019 r. i była połączona z obchodami 10-lecia BB-Med.
Konferencję otworzyła i moderowała dr n. med. Brygida Beck – organizator wydarzenia i jednocześnie założycielka oraz prezes Medycznego Centrum Naukowo-Diagnostycznego BB-Med. Trzydniowe wydarzenie miało być w całości skupione na kobietach, toteż zostało zainaugurowane prelekcją pt. „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na nagrodę Nobla”, którą wygłosił dr hab. Tomasz Pospieszny.
Spośród wielu interesujących prelekcji uwagę przykuło m.in. wystąpienie dr n. med. Beaty Kowalskiej-Krochmal, która poruszyła temat zakażeń – omówiła głównie źródła zakażeń bakteryjnych u kobiet oraz problem antybiotykooporności w Polsce. Prelekcję na temat wolnego DNA płodowego wygłosił prof. dr hab. n. med. Dariusz Borowski, który podkreślił, że nie należy rezygnować z USG, jednak poprzez badania DNA eksperci są w stanie stwierdzić coraz więcej nieprawidłowości u płodu. Następnie dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski przybliżył słuchaczom temat markerów angiogenezy w diagnostyce i niewydolności łożyska, skupiając się na oznaczaniu sFIt-1 oraz PLGF w diagnostyce preeklampsji. Natomiast dr hab. n. med. Wojciech Cnota w swoim wystąpieniu na temat wykonywania fetoskopii w ciąży bliźniaczej omówił szeroko problemy i powikłania, które mogą wystąpić podczas ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej.
Badania wykonywane w celu stwierdzenia niepłodności oraz jej leczenie omówił podczas prelekcji dr n. med. Wojciech Szanecki z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Prelekcję na temat współczesnych metod diagnostycznych oraz ich zastosowania w profilaktyce raka szyjki macicy i patogenów układu moczowo-płciowego wygłosiła dr n. biol. Kamila Giżewska-Bieniek.
Ponadto podczas konferencji odbył się także panel dyskusyjny dotyczący roli kobiety w kreowaniu współczesnej medycyny. Wzięły w nim udział: Ida Karpińska – prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, Urszula Jaworska – założycielka fundacji pomagającej chorym na nowotwory oraz Ewa Pląsek. Na zakończenie trzydniowego spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Kto według Ciebie powinien zostać kobietą roku współczesnej medycyny?” zorganizowanego przez „Laboratorium Medyczne”.
Na kolejną konferencję organizowaną przez BB-Med pt. „Lean Management: jak efektywnie zarządzać Medycznym Laboratorium Diagnostycznym” zapraszamy już 23 kwietnia do Wrocławia.