Laboratorium Medyczne wydanie nr 4/2018
Laboratorium Medyczne wydanie nr 4/2018

Rozmowa numeru: Oczekując na nowelizację Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej - wywiad z dr Ewą Świątkowską. W wydaniu: czy tylko statyny? młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, znaczenie diagnostyczne wybranych autoprzeciwciał w chorobach układowych tkanki łącznej, celiakia, diagnostyka laboratoryjna nieswoistych chorób zapalnych jelit, badanie kału w diagnostyce klinicznej, podłoża mikrobiologiczne we wstępnej diagnostyce - wykorzystanie zdolności biochemicznych drobnoustrojów, od projektu do realizacji - wymagania projektowe i budowlane dla laboratoriów clean room. Polecamy: kupić, wydzierżawić, a może wynająć? kierownik MLD - rola, zadania, kompetencje oraz dialog techniczny w laboratorium.

SPIS TREŚCI

Spis treści

ROZMOWA NUMERU

Oczekując na nowelizację Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej

Rozmowa z dr Ewą Świątkowską, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, diagnostą laboratoryjnym z 40-letnim stażem pracy, w tym 20-letnim jako kierownik MLD.

BADANIA I WYNIKI

Czy tylko statyny?

Czy jesteśmy skazani jedynie na statyny? Alternatywną grupą leków wprowadzanych ostatnio są inhibitory PCSK9, których działanie polega na zwiększaniu liczby receptorów komórkowych LDL, co tym samym zwiększa wychwyt i katabolizm tej aterogennej frakcji.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Szeroka symptomatologia w przebiegu MIZS stwarza problemy diagnostyczne, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju choroby. Skuteczność leczenia zależy od szybkiego wdrożenia właściwego postępowania terapeutycznego.

Znaczenie diagnostyczne wybranych autoprzeciwciał w chorobach układowych tkanki łącznej

Choroby autoimmunologiczne należą do chorób przewlekłych o zróżnicowanej, często niewyjaśnionej etiologii o podłożu autoimmunizacyjnym i powstają wskutek nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej skierowanej przeciwko własnym antygenom.

Celiakia

Celiakia jest najczęściej występującą chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w której czynnikiem indukującym procesy chorobowe jest gluten. Prawidłowe postawienie diagnozy oraz szybkie wprowadzenie leczenia wpływają na stan zdrowa i dalsze życie chorego.

Diagnostyka laboratoryjna nieswoistych chorób zapalnych jelit

W ostatnich latach obserwuje się znaczne obniżenie śmiertelności z powodu nieswoistych chorób zapalnych jelit, co jest w dużej mierze związane z zastosowaniem nowoczesnych metod diagnostycznych, postawieniem prawidłowej diagnozy i zastosowaniem skutecznej terapii. Pomimo tego rokowanie co do wyleczenia wciąż jest niepomyślne.

Badanie kału w diagnostyce klinicznej

Analiza kału dostarcza wielu ważnych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Aktualnie diagnostyka dysponuje szerokim wachlarzem badań, które pozwalają na wykrywanie chorób przewodu pokarmowego, stanów zapalnych jelit, a nawet zmian nowotworowych.

Podłoża mikrobiologiczne we wstępnej diagnostyce – wykorzystanie zdolności biochemicznych drobnoustrojów

Pomimo rosnącego trendu automatyzacji laboratoriów badawczych wykorzystujących w swojej pracy detekcję mikroorganizmów, użycie podłóż mikrobiologicznych stanowi niepodważalny element pracy każdego diagnosty laboratoryjnego.

TECHNIKI - TECHNOLOGIE - INFRASTRUKTURA

Od projektu do realizacji – wymagania projektowe i budowlane dla laboratoriów clean room

Połączenie wszystkich elementów zabudowy wraz z odpowiednim wyposażeniem i systemem wentylacji HVAC z dobrze przygotowanym projektem jest gwarancją sukcesu użytkowania strefy kontrolowanej.

PRAWO - ORGANIZACJA - ZARZĄDZANIE

Kupić, wydzierżawić, a może wynająć?

Czeka nas wiele zmian w zakresie pozyskiwania aparatury kontrolno-pomiarowej. Coraz częściej konieczne będzie przeprowadzenie rachunku kosztów, tak aby działalność laboratorium była jak najbardziej efektywna.

Kierownik medycznego laboratorium diagnostycznego – rola, zadania i kompetencje

Kierownik MLD odpowiada za całokształt pracy związanej z funkcjonowaniem laboratorium, tak aby spełniało wszelkie obowiązujące przepisy prawa, wymagania i standardy, oraz zapewnia uzyskanie wiarygodnych, odtwarzalnych i porównywalnych wyników badań.

Dialog techniczny w laboratorium

Dialog techniczny jest jedną z najciekawszych instytucji prawa zamówień publicznych. Niestety jego zastosowanie w praktyce nie jest jeszcze wystarczająco częste.

WYDARZENIA

Międzynarodowe spotkanie ekspertów biobankowania we Wrocławiu

11-12 października PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii był gospodarzem II Konferencji Biobanków Polskich. Wrocławska organizacja badawczo-rozwojowa, prowadząca m.in. Biobank – Krajowy Ośrodek Wiodący, gościła europejskich i krajowych ekspertów w tej dziedzinie. W spotkaniu wziął udział również Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych

XIX Konferencja "Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych" odbyła się 17 listopada w Szczecinie. Tematami przewodnimi spotkania były: niepłodność, małopłytkowość i zaburzenia metaboliczne a choroby autoimmunologiczne.

Nowe trendy w diagnostyce laboratoryjnej i aktualne zagadnienia prawne

12-13 października w Jarnołówku została zorganizowana Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej. Podczas wydarzenia omówiono najbardziej aktualne zagadnienia związane z pracą osób zatrudnionych w medycznych laboratoriach diagnostycznych. Patronat medialny nad konferencją objęło "Laboratorium Medyczne".

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij